+48 504 227 983 bogumilagruszewicz@op.pl

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wrócić z wakacji bardziej zmęczonym niż przed wyjazdem? Jeśli Twoje wakacje nie spełniły oczekiwań, które były obiecane przez biuro podróży, istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za zmarnowany urlop. Radca prawny w Białymstoku, Bogumiła Gruszewicz, wyjaśnia, w jakich sytuacjach możesz skutecznie dochodzić swoich praw.

Kiedy można żądać odszkodowania od biura podróży?

Jeżeli Twój wyjazd wakacyjny został zorganizowany przez biuro podróży, to właśnie ono odpowiada za nienależyte wykonanie zobowiązania wynikającego z umowy o świadczenie usługi turystycznej. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, biuro podróży musi zapewnić warunki wypoczynku zgodne z ofertą i umową. Jeśli warunki te nie zostały spełnione, masz prawo żądać odszkodowania.

Za co można otrzymać odszkodowanie?

Poniżej przedstawiamy przykłady sytuacji, w których możesz domagać się odszkodowania za zmarnowane wakacje:

Niezgodność długości pobytu

Jeśli długość pobytu wakacyjnego różni się od tej określonej w umowie, możesz domagać się odszkodowania.

Niezgodność kategoryzacji hotelu

Gdy kategoria hotelu, w którym przebywasz, nie jest zgodna z ofertą biura podróży, masz prawo do rekompensaty.

Niski standard obiektu

Niskie standardy obiektu, takie jak brud w pokoju, insekty (np. karaluchy), nieprzyjemne zapachy z klimatyzacji czy jej niesprawność, mogą być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Niezgodność standardu pokoju

Jeśli standard pokoju różni się od tego, co obiecywano w umowie (np. brak widoku na morze, brak wydzielonej sypialni, łóżka pojedyncze zamiast łóżka podwójnego), masz podstawy do roszczeń.

Niezgodność posiłków z ofertą

Jeżeli posiłki oferowane przez hotel różnią się od tych obiecanych w ofercie (np. brak bufetu dla dzieci, brak bufetu dla wegetarian, odpłatność za posiłki lub napoje), możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Różnice w ofercie hotelowej

Brak obiecanych atrakcji, takich jak basen dla dzieci, odpowiednia ilość basenów, kort tenisowy, czy miniclub, może być podstawą do roszczeń.

Problemy z przelotem lub przejazdem

Jeśli przelot lub przejazd na miejsce wypoczynku był niezgodny z umową (np. obniżony standard, wydłużony czas przejazdu), masz prawo do odszkodowania.

Radca prawny w Białymstoku pomoże Ci odzyskać odszkodowanie

Jeżeli Twoje wakacje okazały się rozczarowaniem i chcesz ubiegać się o odszkodowanie, skontaktuj się z radcą prawnym w Białymstoku, Bogumiłą Gruszewicz. Pomoże Ci przejść przez cały proces dochodzenia roszczeń i zadba o to, abyś otrzymał należne odszkodowanie. Dzięki profesjonalnej pomocy masz większe szanse na skuteczne odzyskanie pieniędzy za zmarnowany urlop.