+48 504 227 983 bogumilagruszewicz@op.pl

Pożyczanie pieniędzy znajomym czy rodzinie jest często postrzegane jako prosta pomoc finansowa, ale co zrobić, gdy pożyczkobiorca opóźnia zwrot długu? Poniżej, jako radca prawny w Białymstoku, przedstawiam praktyczne wskazówki, które pomogą Ci odzyskać swoje pieniądze, niezależnie od tego, czy dysponujesz formalną umową, czy też nie.

Odzyskiwanie pożyczonych pieniędzy – umowa dokumentowa vs umowa ustna

1. Pożyczka z umową dokumentową
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa pożyczki na kwotę przekraczającą tysiąc złotych wymaga zachowania formy pisemnej. To nie oznacza jednak, że potrzebna jest klasyczna papierowa umowa. SMS, e-mail czy nagranie głosowe, na którym osoba zobowiązuje się do spłaty długu, również mają moc prawną. Radca prawny B. Gruszewicz w Białymstoku może pomóc w interpretacji takich dowodów oraz w ich przedstawieniu przed sądem, gdyby sprawa dotarła do postępowania sądowego.

2. Pożyczka bez formalnej umowy
Brak pisemnej umowy nie przekreśla Twoich szans na odzyskanie pieniędzy, ale zdecydowanie komplikuje proces. W tej sytuacji kluczowe będzie zgromadzenie innych dowodów, takich jak świadkowie transakcji, przelewy bankowe lub wspomniane wcześniej komunikaty elektroniczne. Jako radca prawny w Białymstoku, zalecam skonsultowanie się z prawnikiem, który oceni szanse i pomoże przygotować strategię działania.

Kiedy i jak możesz działać, by odzyskać dług?

1. Wezwanie do zapłaty
Pierwszym krokiem jest zazwyczaj oficjalne wezwanie do zapłaty. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą radcy prawnego. Wezwanie powinno zawierać termin zapłaty oraz informację o możliwych konsekwencjach prawnych, w tym o zamiarze skierowania sprawy do sądu.

2. Postępowanie sądowe
Jeśli wezwanie do zapłaty nie przyniesie efektu, kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Jako radca prawny w Białymstoku, mogę reprezentować Twoje interesy w sądzie, przygotować niezbędne dokumenty i wesprzeć w dochodzeniu należności.

3. Egzekucja komornicza
Wyrok sądowy umożliwia przystąpienie do egzekucji komorniczej. Komornik ma prawo zająć wynagrodzenie, rachunek bankowy czy inne majątki dłużnika, co zazwyczaj skutkuje szybszym odzyskaniem długu.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego w Białymstoku?

Odzyskanie pożyczonych pieniędzy często wiąże się z koniecznością nawigowania przez skomplikowany proces prawny. Korzystanie z usług doświadczonego radcy prawnego w Białymstoku nie tylko zwiększa szanse na odzyskanie należności, ale również odciąża Cię od stresu związanego z procedurami prawnymi. Moja kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną, pomagając w każdym etapie procesu – od negocjacji, przez postępowanie sądowe, aż po egzekucję komorniczą.

Jeśli masz problem z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy, nie zwlekaj – skontaktuj się z kancelarią radcy prawnego Bogumiły Gruszewicz w Białymstoku, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną.